Текар терапия
Текар терапия – електротерапевтичен неинвазивен метод, базиран на използването на високочестотни токове. Прониквайки в тъканите, под формата на електромагнитна енергия, токът генерира ендогенна топлина в тях. Резултатът от това въздействие поражда постепенно и контролируемо повишение на ендогенната температура, непосредствено вътре в тъканите. Това действие води до интензивна стимулация на клетките, разширение на кръвоносните съдове, т.е. започва процес на естествена регенерация на организма. По този начин се стимулира освобождаването на ендогенни аналгетици, биостимулиращи и регенериращи вещества (предимно кортизол и ендорфини), отстраняване на отпадните продукти на клетъчния метаболизъм, намаляване на оттока и възпалителните процеси.
Терапията съчетава синергията на два типа режим на работа, което позволява по-селективно и насочено въздействие върху засегнатите структури:
- 1. Капацитивен режим на работа – въздействие върху тъканите с високо съдържание на вода – дерма, лимфна и венозни системи, мускули.
- 2. Резистивен режим – въздействие върху тъкани с висока устойчивост и ниско съдържание на вода – стави, сухожилия, лигаменти, хрущяли, кости.
Биологичен ефект:
- Мощна биостимулация чрез междуклетъчно предаване на енергия;
- Локално увеличаване притока на кръв, дължащо се на вазодилатация на кръвоносните съдове;
- Подобряване трофиката на тъканите;
- Увеличаване скоростта на метаболитните процеси;
- Увеличаване и подобряване на лимфодренажа.
Текар терапия е подходяща за приложение при редица заболявания и състояния, свързани с нарушена функция или структурни изменения.
Показания:
- обща травматология и отстряняване на посттравматичен отток;
- възпалителни заболявания на стави и сухожилия;
- мускулно-скелетна болка;
- ставни и околоставни патологии;
- циркулаторни дефицити и лимфедем;
Това е метод за лечение в случаите, при които е противопоказно или ограничено приложението на механично въздействие, например – остеопороза.
В спорта действа за намаляване и предотвратяване на наранявания и контузии по време на тренировки и помага за по-бързото възстановяване.
Приложението на терапията може да започне още в острата фаза на заболяването, тъй като не причинява отток на тъканите поради придружаващия ефект върху циркулаторната система.
Въздействието на терапията може да се обобщи в следните няколко насоки:
- обезболяващо;
- противовъзпалително;
- регенериращо;
- миорелаксиращо.
|
|
|
|
|
|
|
|
|